Fotoğraf Sanatçısı

Safranbolu doğumlu, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Safranbolu’da yaşadığı yıllarda bir taraftan turizm ile uğraşırken bir taraftan Karabük Demir Çelik Fabrikalarında mühendislik, sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçerek Safranbolu Turizm Danışma Müdürlüğü yaptı.

2000 yılında yerleştiği Ankara’da fotoğraf ilgisi tutkuya dönüştü. Mühendis olarak başladığı Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görevini değiştirerek, Tanıtma Genel Müdürlüğünde sanat yönetmeni ve fotoğrafçı olarak sürdürmeye başladı.

Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece ve sergileme ödülleri aldı, Jüri üyeliklerinde bulundu. Yurt içinde ve yurtdışında çok sayıda fotoğraf gösterisi yaptı, karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı.

2011 yılında FIAP tarafından verilen AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanını aldı.

Kendi fotoğraflarının yer aldığı pek çok kent rehberi, broşür yaptı. 2001 yılında “Nemrud”, 2011 yılında “Safranbolu’da Zamanın Renkleri” adlı kitaplarını yayımladı. 2005 yılında Safranbolu’da açtığı “Özüm Sözüm Gözüm Safranbolu” adlı ilk kişisel fotoğraf sergisini, ülkenin pek çok ilinde ve 2013 yılında Tataristan’da tekrarladı.

2011 yılı Sami Güner Kupası ödülünü “Sarı Sıcak Emek” adlı Demir-Çelik konulu gösterisi ile kazandı. Aynı konuda Fotoğraf Sergisi ve kataloğunu hazırlayarak Kardemir’in 2011 yılı kuruluş yıldönümünde Karabük’te ve sonraki yıllarda Ankara’da, Antakya’da ve İskenderun’da sergiledi.

“Güzdüz Düşleri” adlı Türkiye konulu kişisel fotoğraf sergisini, 2018 yılında Hırvatistan’ın Zagreb kentinde, 2019 yılında Split kentinde gerçekleştirdi.

Fotoğraf çalışmalarını sürdürdüğü Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumunda (FSK)
çeşitli dönemlerde Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. 3., 4. ve 5. Ankara Fotoğraf Günleri Düzenleme Komitesinde yer aldı.

Gerçek bir doğa tutkunu olan ve doğa sporlarının her türünü aktif olarak gerçekleştirerek fotoğraflarına aktaran Acar’ın özellikle kanyoning, dağcılık, mağaracılık ile ilgili fotoğrafları çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlandı.

2016 yılında TRT tarafından hazırlanan, bir fotoğrafçının gözünden bir kentin hikayesinin anlatıldığı “Anadolunun Gözleri/Karabük: Gülcan ACAR” adı 30 dakikalık belgesele konu oldu. Belgesel, 17. Altınsafran Belgesel Film Yarışmasında Profosyonel dalda İkincilik ödülünü aldı.

Coğrafyanın, iklimin, geleneklerin insan yaşamını ve kent mimarisini nasıl biçimlendirdiğini belgelemek üzere 60’tan çok ülke gezerek fotoğraf karelerine aktaran Gülcan Acar, bundan sonraki yaşamında dünyanın tüm ülkelerine varabilmeyi dilediğini söylüyor.